Strony

niedziela, 10 maja 2020

Pierogi chłopskie

Jeśli lubisz ziemniaki to te pierogi też polubisz.
Ziemniak ma bogatą historię, lecz jest niedocenianym warzywem. Wbrew pozorom jest mało kaloryczny 69kcal/100 g warzywa, więc śmiało można go włączyć do diety. O ziemniakach pisałam w poście Najedzeni Fest Po ziemniaki, koniecznie przeczytaj. A jeśli chcesz prześledzić bogatą historię ziemniaka, koniecznie sięgnij po książkę Joanny Jakubiuk "Ziemniak".
Wracając do pierogów, ten farsz jest prosty i smaczny. Dlaczego chłopskie? Oprócz ziemniaków, w farszu jest cebulka, boczek i kiełbasa. Do tego przyprawy i mamy gotowe pierogi.

600 g ziemniaków
100 g boczku wędzonego lub pancetty
100 g kiełbasy wiejskiej
1 cebula
1 łyżka suszonego majeranku
3 łyżki oleju rzepakowego
sól
pieprz

Ziemniaki umyj, obierz i ugotuj. Wystudź i zmiel lub przeciśnij przez praskę.
Cebulę, obierz i pokrój w kosteczkę. Boczek i kiełbasę także pokrój w kosteczkę.
Na patelni rozgrzej olej, dodaj boczek i smaż aż się lekko wytopi, dodaj kiełbasę oraz cebulę wymieszaj całość i smaż dalej. Dodaj majeranek i wstępnie dopraw pieprzem. Smaż aż całość się dobrze zrumieni. Następnie przestudź.
Wymieszaj ziemniaki z przestudzoną mięsną wkładką. Dopraw solą i pieprzem jeśli trzeba.

500 g mąki pszennej typ 450
2 łyżeczki soli
300-350 ml ciepłej wody

Z powyższych składników zagnieć ciasto. Możesz to zrobić ręcznie lub w robocie. Wodę dodawaj stopniowo. Ciasto nie powinno się kleić do rąk. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i pozwól mu odpocząć przez 15 minut.
W tym czasie z farszu chłopskiego do pierogów przygotuj sobie kulki o wadze 33-35 g każda. Ta forma jest łatwiejsza i szybsza w lepieniu pierogów. Spróbuj, a przekonasz się, że nie wrócisz do nakładania farszu łyżką.
Na stolnicy rozwałkuj ciasto lekko podsypując mąką. Z rozwałkowanego ciasta wykrawaj krążki 6 cm*. Na każdy układaj kulkę farszu i zlepiaj brzegi.
Przygotowane pierożki układaj na tacy podsypanej lekko mąką. Przykryj czystą ściereczką i lep dalej pierogi aż skończysz cały farsz.
Kiedy ulepisz wszystkie pierogi nastaw wodę w garnku i ją posól. Na wrzącą wodę wkładaj pierogi, łopatką silikonową lub drewnianą zamieszaj delikatnie aby się nie zlepiły i nie przywarły do dna. Rób tak od czasu do czasu. Gotuj 2 minuty od wypłynięcia pierogów na wierch.
Po ugotowaniu przełóż pierogi do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania i je ostudzić.  Trzymaj je 2-3 min. Po czym przełóż na durszlak, a później na tacę. Kiedy wyschną z jednej strony, przełóż na drugą.

Pierogi po ugotowaniu podawaj z okrasą, smażoną cebulką lub usmażonym boczkiem.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html


http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz