poniedziałek, 22 maja 2017

Młoda kapustka z koperkiem

Idzie sezon na młode warzywa, część z nich już jakiś czas jest dostępna w wielu punktach sprzedaży. Teraz swoją młodość przeżywają szparagi, młoda marchew, ziemniaki i zaczyna się szał na kapustę.

Takim klasycznym daniem kuchni polskiej jest  duszona młoda kapusta.
Zwykle podaje się ją do młodych ziemniaczków, gdzie koperek jest jej nieodstępnym dodatkiem. Właściwie to nie wiem czy królową w tym daniu jest kapusta czy pierwsze skrzypce gra koperek. Nigdy nie umiem się zdecydować!
U mnie w kuchni dominuje mięso jak się na pewno zorientowaliście tak i do kapusty dodaje wieprzowinę. Zdecydowanie chudą szynkę. Nie potrzeba pomidorów i innych dodatków. To klasyczne danie nie potrzebuje nic oprócz kilku składników.


1 szt kapusty młodej
20 dag szynki wieprzowej
300 ml wywaru warzywnego lub wody
pół pęczka koperku
2 łyżki smalcu
sól
pieprz
2-3 śliwki suszone
kminek

Kapustę kroję na ćwiartki, wykrawam głąb i kroję ją w średnie paski. Przekładam do garnka i dodaję 50 ml wywaru, solę i przykrywam pokrywką, aż zmniejszy swoją objętość.
Koperek drobno siekam i odkładam do miseczki.
Mięso kroję w drobną kostkę i przesmażam na smalcu. razem z tłuszczem wrzucam do garnka z kapustą, dodaje śliwki, kminek i pieprz. Duszę do miękkości mięsa. Od czasu do czasu wlewając po trochu wywaru.
Kiedy już mięso będzie kruche dodaję koperek i dokładnie mieszam.
Podaję z młodymi ziemniakami.