poniedziałek, 26 września 2016

Sernik z nutellą na zimno

Jak wiecie uwielbiam robić serniki. I te pieczone i te na zimno. Chcąc doskonalić mój warsztat sernikowy wpadłam na pomysł wykorzystania nutelli (oczywiście nie ja pierwsza), a do przybrania użyłam mrożonych owoców i zbożowych kulek w różnych polewach czekoladowych. Sernik ma lekko słodki smak, a owoce sprawiają uczucie orzeźwienia.

1kg twarogu sernikowego
300 g nutelli
300 ml śmietany kremówki 36 %
2 łyżki cukru pudru
3 łyżki żelatyny
1/2 szklanki gorącej wody
biszkopty do ułożenia dna sernika
owoce i kulki zbożowe do dekoracji

Żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie i studzimy. Dodanie ciepłej do zimnej masy sprawi, że powstaną grudki w serniku, a tego chcemy uniknąć.
Jeśli żelatyna słabo się rozpuszcza, możemy całość podgrzać w mikrofali przez minutę. Uważając aby nie wykipiało. Wystarczy zajrzeć parę razy w czasie podgrzewania.

Ser przekładamy do misy robota i miksujemy na gładką masę. Cały czas miksując dodajemy po łyżce nutelli, aż się skończy, a całość będzie miało gładka konsystencję.  Następnie małą strużką wlewamy żelatynę nie przerywając miksowania. Cukier puder przesiewamy na sicie i dodajemy do masy serowej i znów miksujemy do połączenia. Przerywamy miksowanie, śmietanę ubijamy na sztywno i dodajemy do masy serowej delikatnie całość mieszając (można pomóc sobie rózgą, a by całość była dokładnie wymieszana).
Przygotowujemy formę. Najlepiej jakby była to forma z wyciąganym dnem, wtedy wyjdą Nam idealnie gładkie boki sernika. Moja forma ma 21 cm szerokości i 9 cm na wysokość. Wyciągane dno obkładamy papierem do pieczenia i wkładamy w obręcz uważając by papier się nie podwinął. Nadmiar papieru z dna możemy uciąć nożyczkami.
Dno wykładamy biszkoptami, a przerwy między nimi zasłaniamy pokruszonymi biszkoptami. Na to delikatnie wlewamy masę serową. Używając foli spożywczej zakrywamy sernik i wkładamy na kilka godzin do lodówki aby stężał.
Po tym czasie sernik wyjmujemy z lodówki. Aby sernik wyjąc z formy, potrzebna będzie Nam wysoka szklanka lub coś podobnego, taki mój trik. Formę z sernikiem stawiamy na szklance i delikatnie przesuwamy obręcz ku dołu i gotowe. Możemy zająć się dekoracją, a potem konsumpcją.