czwartek, 13 marca 2014

Precele z solą i kminkiem

Precle to jeden z moich ulubionych dodatków do piwa.
Pamiętam jak jeszcze mieszkałam w Lublinie, w mojej osiedlowej piekarni zawsze piekli takie precle z kminkiem i sola oraz z samym makiem. Za grosze można było kupić, jednak były strasznie twarde. Podejrzewam, że je suszyli i dopiero sprzedawali. W każdym razie nigdzie tak dobrych precli nie jadłam.

Wczoraj mnie naszło na zrobienie podobnych z ciasta drożdżowego z dodatkiem piwa pszenicznego.

400-500 g mąki pszennej
3 g drożdży
1 jajo
150 ml piwa pszenicznego
pół szklanki mleka
2 płaskie łyżki cukru
sól

Drożdże należy zasypać cukrem i chwilkę poczekać, aż zaczną pracować. Następnie dolać lekko ciepłe mleko i wymieszać rózgą, po czym dodać tyle mąki aż całość będzie miało konsystencję gęstej śmietany. Miskę odstawić w ciepłe miejsce aby zaczyn powiększył swoja objętość.
Po tym czasie należy dodać resztę mąki, jajko, piwo oraz sól (płaska łyżeczkę). Całość dobrze wymieszać i wyrobić. Jeśli się lepi dodać więcej mąki.
Ciasta nie zostawiamy do wyrośnięcia! Od razu formujemy precle.
Odkrawamy po kawału i formujemy rulon jak na kopytka, po czym zwijamy dwa końce ciasta do wewnatrz krzyżując je ze sobą. Można zlepić za pomocą wody.
Precle układamy na wysmarowanej blasze tłuszczem. Smarujemy je mlekiem i posypujemy kminkiem oraz gruboziarnistą solą morską. Można ją trochę rozdrobnić w moździerzu.
Pieczemy ok 13 minut w 180 stopniach z termoobiegiem.