wtorek, 12 kwietnia 2016

Tymbaliki z kurczaka

Takie tymbaliki robię raz na jakiś czas, głównie w okresie Wielkanocnym. Jest znakomitą atrakcją i dekoracja na stole, sprawdza się też jako dodatek na imprezach rodzinnych. Na pewno zaskoczycie domowników kiedy podacie na stół te tymbaliki. Zaskakują przede wszystkim kształtem!

U mnie na stole królują już od ponad 10 lat. Co więcej mój przepis na te jajeczka został opublikowany w książce "Najlepsze przepisy polskich blogerów". Było wiele kontrowersji wokół tego przepisu, wielu blogerów się nim zainspirowało, tylko niewielu z nich podało źródło inspiracji.

Aby zrobić takie jajeczka trzeba przygotować wcześniej wydmuszki z jajek. Więc jeśli macie zamiar je przygotować, zbierajcie wydmuszki w całości. Wystarczy aby w skorupce jajka świeżego zrobić otwór wielkości 5 groszówki, odwrócić i opróżnić zawartość do miseczki. Skorupkę trzeba przelać wrzątkiem i mamy gotową foremkę na tymbalika. Tak należy postępować do chwili kiedy otrzymamy odpowiednią ilość "foremek".
Ilość płynu do przygotowania takich jajeczek zależy od ilość przygotowywanych tymbalików i wielkości jajeczek.

200 ml bulionu drobiowego
1 płaska łyżka żelatyny
gotowana pierś kurczaka
ogórek kiszony
marchewka gotowana
ugotowane białko jajka na twardo
kukurydza konserwowa
groszek konserwowy

Groszek i kukurydzę odsączamy na sicie.
Z bulionu i żelatyny przygotowujemy wywar. Bulion doprowadzamy do wrzenia, wyłączamy gaz i rozpuszczamy w nim żelatynę cały czas mieszając, aż całkowicie się rozpuści.
Białko jajka, marchewkę, ogórka kiszonego i pierś kurczaka kroimy bardzo drobno. Wszystkie składniki mieszamy razem i napełniamy nasze wcześniej przygotowane foremki. Za pomocą lejka nalewamy wywar do napełnionych jajecznych foremek. Odstawiamy do ostygnięcia (najlepiej na wytłoczce po jajkach), a potem wkładamy do lodówki.