czwartek, 26 stycznia 2017

Jabłko w ciescie

Ulubiona drożdżówką mojego męża jest właśnie jabłko w cieście. Wypuszczone na rynek przez cukiernię Chmielewskiego w Krakowie, skądinąd bardzo smaczne. Jednak postanowiłam zrobić je po swojemu z odrobiną cynamonu. Wiadomo od dawna, ze jabłka lubią cynamon, więc jest on idealną dla nich przyprawą.

Jeśli macie swój przepis na ciasto drożdżowe możecie z niego skorzystać albo zrobić je tak jak ja.

300 g mąki pszennej
pół łyżki drożdży instant
2 łyżki cukru
szczypta soli
1 jajko
3/4 szklanki mleka
2-3 jabłka
2 łyżeczki cynamonu + 4 łyżki cukru

Mąkę wymieszać z cukrem, solą i drożdżami. Dodać lekko ciepłe mleko wymieszane z jajem i wyrabiać w robocie do połączenia się składników.  Ciasto wyrabiamy do chwili aż nabierze kształt kuli i nie będzie się kleić do ścianek misy. Jeśli trzeba dodajemy mąki. Miskę przykrywamy czysta bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia no około 2 godziny.
Jabłka myjemy i obieramy ze skórki oraz wykrawamy gniazda nasienne.
Cynamon mieszamy z cukrem i obsypujemy obrane połówki jabłek.
Ciasto cienko wałkujemy na około 6 mm i dzielimy na tyle części ile mamy połówek jabłek. Na każdym placku ciasta układamy połówkę jabłka otworem po gnieździe nasiennym do góry. Zawijamy ciasto zlepiając jego końce  ze sobą. Odwracamy jabłka i układamy na blasze. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 30 minut do ponownego wyrośnięcia.
Piekarnik nastawiamy na 160o góra-dół.
Po 30 minutach jabłka w cieście smarujemy rozkłóconym jajkiem i pieczemy 15-10 minut az zbrązowieją. Dłuższe pieczenie spowoduje pęknięcia ciasta.