poniedziałek, 16 stycznia 2017

Tradycyjne gołabki duszone w sosie pomidorowym

Macie tak czasami, że kiedy idziecie ulica nagle czujecie intensywny zapach ulubionego dania? Warzywa czy owocu? I rozglądacie się wokół, a nie ma żadnej możliwości by zapach skądś pochodził? Jak tak poczułam ostatnio gołąbki. Tak więc, dzisiaj w mojej kuchnie jest dzień gołąbka! Zrobiłam gołąbki duszone, zapiekane, bez zawijania i zawinięte w kapustę włoską. Każda opcja jest taka pyszne, że nie mogłam odpuścić. Ale jak wiecie wszystko co dobre znika bardzo szybko.

Z ciekawostek mogę Wam nadmienić, że te gołąbki są typowo lubelskie,a w Krakowie natomiast gołąbki robi się przeważnie z kasza i grzybami. W niektórych regionach gołąbki zamiast sosu pomidorowego podaje się grzybowy lub pieczarkowy.

700 g mięsa mielonego wieprzowego
500 g suchego ryżu
1 łyżka kminku mielonego
2 łyżki soli
1 łyżka pieprzu
główka kapusty białej
1 litr wody
słoiczek koncentratu pomidorowego
1/2 kostki masła

W dużym garnku gotujemy ryż według opisu na opakowaniu. Z kapusty odcinamy wierzchnie liście i wycinamy głąb. W innym garnku proporcjonalnej wielkości do główki kapusty gotujemy wodę wraz z kapustą. Co jakiś czas zdejmujemy sparzone liście kapusty - ostrożnie aby ich nie uszkodzić. Postępujemy tak aż zdejmiemy wszystkie liście, nawet te małe (przydadzą się do wyściełania garnka).
Ugotowany ryż hartujemy, aby był zimny. W dużej misce łączymy mięso, ryż i przyprawy. Jeśli trzeba solimy i pieprzymy do smaku.
Z liści ostrożnie usuwamy zgrubiałe części kapusty. Na każdy nakładamy łyżką farsz. Ilość farszu zależy od wielkości liści kapusty. Tak postępujemy aż się skończą wszystkie liście.
Wodę mieszamy z koncentratem pomidorowym- tym płynem będziemy podlewać każda z warstw gołąbków. Masło kroimy na małe kosteczki.
Do garnka lub szynkowara wlewamy trochę płynu pomidorowego i wrzucamy 3 kosteczki masła, dno wyściełamy liśćmi kapusty. Na niej układamy gołąbki, polewamy płynem i wrzucamy kosteczki masła i znów układamy gołąbki. Postępujemy tak do 3/4 wysokości garnka.
Gołąbki dusimy do miękkości kapusty, ok. 45- 60 minut. W niektórych domach gołąbki dusi się kilka razy, dzień po dniu tak samo jak bigos.

Można je również zapiec w piekarniku. W ten sposób należy w naczyniu żaroodpornym nalać trochę płynu pomidorowego, dołożyć kilka kostek masła i wyłożyć dno liśćmi kapusty. Na liściach układamy gołąbki i zalewamy małą ilością płynu. Przykrywamy przykrywką i zapiekamy 40-50 minut w 170o góra -dół.


Najlepsze są z ziemniakami i sosem powstałym podczas duszenia lub pieczenia.