wtorek, 19 sierpnia 2014

Pavlova ze świeżymi owocami

Chrupiąca beza jak deser z bita śmietaną i owocami to bardzo prosty pomysł, ale za to bardzo efektowny. Jeśli chcecie podjąć gości polecam ten właśnie deser. Przy robieniu placków bezowych, zawsze robię jeden wyższy na Pavlovą. Teraz gdy są jeszcze owoce świeże, możemy pokusić się o ich kilka rodzajów.

Przepis jest na 3 blaty bezowe oraz 2 blachy bezików. Zawsze wolę hurtem niż rozkładać prace na kilka etapów.

Na 1 białko przypada 60 g drobnego cukru lub cukru pudru.

7 białek
420 g cukru
szczypta soli

świeże owoce do dekoracji
śmietanka 30%
3-4 łyżki drobnego cukru

Schłodzone białka umieszczam w robocie/mikserze, dodaje szczyptę soli i ubijam na sztywna pianę. Gdy mamy już ubita piane dodajemy powoli cukier (etapami), cały czas ubijając/mieszając pianę. W efekcie końcowym ma być gładka, sztywna i lśniąca.

Na blasze układam papier do pieczenia, wysmarowany tłuszczem i wykładam masę białkową na wilekość blatów jakie chcę uzyskać.
Jeśli robicie torcik bezowy -polecam najpierw narysować okręgi, odwrócić papier i wykładać masę do zaznaczonego odcinka.
Beziki nakładamy łyżką lub specjalna szprycą z ozdobna końcówką.

Piekarnik należy rozgrzać do 120 stopni, wstawić blachy z bezami i zmniejszyć temperaturę do 110 stopni. Piec około 10 minut i znów zmniejszyć temperaturę do 100 stopni, piec 90 minut. Wystudzić w lekko uchylonym piekarniku.

Mocno schłodzoną śmietankę ubić na sztywno, a pod koniec dodać cukier i znów ubijać do sztywnej konsystencji.

Na wystudzoną bezę nakładamy bitą śmietanę i owoce.