wtorek, 15 lipca 2014

Chleb ziemniaczany z mąka kukurydzianą

Pochłonęło mnie wypiekanie chlebów, a ten już dawno chciałam zrobić. Przepyszny, mokry z chrupiąca skórką. Dodatek mąki kukurydzianej sprawia, iż jest pięknie żółty. A ziemniaki sprawiają, że chleb jest mokry, ma zupełnie inny smak. Mimo, że jest ciężki sprawia wrażenie miękkiego i lekkiego w smaku. Koniecznie spróbujcie takiego chleba.

300 g maki pszennej
150 g mąki kukurydziannej
200 g ziemniaczanego puree
płaska łyżka soli
150 ml domowego kefiru
200 ml letniej wody
15 g drożdży
łyżeczka cukru

Pokruszone drożdże należy zasypać cukrem i dać im chwilę na popracowanie. Gdy są już płynne dodajemy pół szklanki letniej wody i dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy 2 łyżki mąki i mieszamy do połączenia się składników. Mąkę pszenna z kukurydziana oraz solą dokładnie mieszamy i dodajemy powoli do zaczynu. W między czasie dodajemy pozostała wodę i kefir. Wszystko razem mieszamy za pomocą miksera z końcówką do ciasta (hak). Pod koniec dodajemy ziemniaczane puree. Całość ma mieć konsystencje gęstej śmietany. Pozostawiamy do wyrośnięcia na 1-2 godziny.
 Po tym czasie przygotowujemy formę do wypiekania. Jeśli jest to forma silikonowa- wysypujemy tylko otrębami, a jeśli szklana najpierw smarujemy tłuszczem, a później wysypujemy otręby.
Można tez wmieszać otręby do chleba lub posypać tymiankiem lub majerankiem.
Piekarnik nastawiamy na 160 stopni z termoobiegiem i pieczemy 50 minut.