środa, 30 lipca 2014

Sernik jogurtowy z galaretką z truskawek

Ostatnio zapałałam wielką miłością do serników na bazie jogurtu. Nie dość, że jest prosty w robieniu to do tego obłędnie pyszny i delikatny. Dodatkowa masa z serkiem mascarpone, odrobina cukru i truskawek dopełnia całość. A wszystko się robi bardzo szybko. Nim się spostrzeżecie będzie pałaszować z przyjemnością i zapragniecie coraz więcej i więcej, aż trzeba będzie zrobić następny.

Masa jogurtowa:

700 ml jogurtu greckiego ( w pokojowej temperaturze)
200 ml śmietanki 30 %
120 g cukru pudru
2 łyżki żelatyny
50 ml gorącej wody

Opakowanie biszkoptów

Jogurt grecki należy wymieszać z przesianym wcześniej cukrem pudrem - dokładnie by nie było grudek. Najlepiej zrobić to rózgą lub blenderem z końcówka do ubijania piany.
Żelatynę trzeba rozpuścić we wrzącej wodzie, odczekać aż nie będzie grudek i dodać 2 łyżki masy jogurtowej. Ponownie wymieszać i dodać do miski z masą. Dokładnie wymieszać rózgą.
Śmietankę należy ubić na sztywno i dodawać po trochu do masy ciągle mieszając.

Formę ok 21 cm wykładamy  folią spożywczą z dwóch części, dokładnie by nie by jedna zachodziła na drugą oraz by pozostał jej zapas około 5 cm. Z biszkoptów odcinamy 1,5-2 cm kawałki. W środku na około układamy biszkopty, uciętą częścią w dół. Pozostałe biszkopty można pokruszyć i wysypać na dno formy. A następnie wylewamy 3/4 części masy jogurtowej i wkładamy do lodówki. Pozostałą masę odstawiamy obok.

Galaretka z truskawek:
300 g truskawek
50 g cukru
2 łyżki żelatyny
50 ml wrzącej wody

Truskawki obieramy z szypułek lub jeśli są mrożone rozmrażamy je i miksujemy z cukrem na kremową masę. Odkładamy 4 łyżki truskawek - będą nam potrzebne później. Żelatynę rozpuszczamy we wodzie, tak by nie było grudek. Mieszamy z truskawkami i odstawiamy do ostygnięcia lub całkowitego zastygnięcia. By następnie galaretkę pokroić i ułożyć na zastygniętej masie jogurtowej. Na to szybko wlać pozostała masę jogurtową i ponownie wstawić do lodówki.

Masa z serka mascarpone:
200 g mascarpone
4 łyżki zmiksowanych truskawek

Składniki mieszamy ze sobą do całkowitego połączenia.
Taka masą smarujemy zastygnięty sernik. Polecam do tego plastikową łopatkę do ciasta, równomiernie się nią rozkłada masę.

Wierzch sernika można ozdobić wiórkami białej czekolady.