poniedziałek, 29 lutego 2016

Jajko w koszulce z avocado na grzance

Ostatnio bardzo popularne jest połączenie jajka z avocado. Coraz częściej też ten owoc występuje w przepisach i nie jest to słynne guacamole, podawane do nachos'ów.
Avocado jest najbardziej kalorycznym owocem świata, mimo to jest zdrowe i pożywne. Ma wiele odżywczych właściwości, m.in. obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.
Avocado w swoim składzie posiada 20-30 % zdrowych tłuszczów (omega-3 i omega-6), jest też także bogatym źródłem witaminy E, A, B1, B2, C, PP, K, H oraz kwasy: pantotenowy i foliowy. Zawiera tez minerały takie jak potas, wapń i fosfor. I co najważniejsze jest bogatym źródłem naturalnego błonnika.
Także na zdrowie avocado! Na śniadanie, na kolację, zawsze smacznie.

Jajo kurze
0,5 litra wody
2 łyżki octu
1 avocado
sól, pieprz
ew. olej z lnianki (inny ulubiony olej)
pestki słonecznika
kromka ciemnego pieczywa


Jajko w koszulce uda się tylko wtedy gdy woda, w którym chcemy je zrobić będzie zakwaszona octem. Na 1/2 litra wody dodajemy 2 łyżki octu. Jajko wbijamy do filiżanki. Na gotująca się wodę powoli wlewamy jajko. Możemy sobie pomóc łyżką - tak aby białko zachodziło na żółtko. Gotujemy dosłownie 2 minuty, jeśli chcemy aby żółtko się rozlewało. Chwilkę dłużej aby było półpłynne.

Avocado przekrawamy na pół, usuwamy pestkę za pomocą noża (wbijamy ostrze noża w pestkę i przekręcamy go). Za pomocą łyżki wyjmujemy owoc ze skórki, a następnie kroimy na plasterki.

Pieczywo rumienimy na patelni robiąc z niego grzankę. Na niej układamy plastry avocado, następnie jeszcze gorące jajko w koszulce. Całość polewamy ulubionym olejem, posypujemy pestkami słonecznika, solimy i pieprzymy do smaku.



A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy.

http://bonavita.pl/awokado-i-jego-wlasciwosci-zdrowotne
jest bogatym źródłem witaminy E (witamina młodości). Znajdziemy także witaminę A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy. Z substancji mineralnych zawiera wapń, potas i fosfor. Jest również dobrym źródłem błonnika (6,3g na 100g owocu).

http://bonavita.pl/awokado-i-jego-wlasciwosci-zdrowotne

Nadziewana papryka ramiro

Uwielbiam warzywa nadziewane mięsnym farszem z ryżem. Jest to dobra alternatywa dla obiadu, w którym już mamy i warzywa i węglowodany. W zasadzie to można nadziewać wszystko co Nam przyjdzie do głowy. Ja najbardziej lubię paprykę i cukinię. Tym razem nadziałam paprykę ramiro, słodką i delikatną. Sos pomidorowy dopełnia całość. Wyszła naprawdę smacznie.



Sos pomidorowy:
250 ml passaty pomidorowej
150 ml wody
szczypta soli, pieprzu
pół łyżeczki sosu sriracha


pół łyżeczki suszonego czosnku niedźwiedziego

Passatę wraz z wodą mieszamy z przyprawami. Nie trzeba go wcześniej gotować. Poczas pieczenia w piekarniku zredukuje się do właściwej konsystencji.
Papryka nadziewana:

2 papryki ramiro
10 dag mięsa mielonego (jakie lubicie)
50 g ryżu białego
szczypta soli, pieprzu
pół łyżeczki mielonego kminku

Ryż gotujemy w osolonej wodzie. Po ostudzeniu mieszamy z mięsem mielonym i przyprawami, tak aby wszystko razem dokładnie się wymieszało.
Piekarnik nastawiamy na 160 stopni góra-dół.
Paprykę myjemy pod bieżącą woda i osuszamy. Wycinamy dokładnie gniazda nasienne wraz z błonkami. Po czym nadziewamy ją przygotowanym wcześniej farszem.
Formę do zapiekania smarujemy tłuszczem i wlewany sos pomidorowy, na nim układamy paprykę i pieczemy w nagrzanym piekarniku 40 minut do miękkości.



poniedziałek, 15 lutego 2016

Zupa z białego grochu

Biały groch jest wykorzystywany w wielu przepisach. Począwszy od zup, past do smarowania, a skończywszy na daniach jednogarnkowych.
Jednym z takich dań jest zupa, gotowana na żeberkach. Pyszna, pożywna da osób o mocnych nerwach ;)
Co tu dużo pisać, bierzmy się do gotowania.

4 litry wody
200 g białego grochu (namoczonego przez 12 h)
0,5 kg żeberek
skórka z boczku surowego
3 duże ziemniaki
1 marchew
garść suszonej włoszczyzny
10 dag wędzonego boczku
czubata łyżka majeranku
łyżka czosnku niedźwiedziego
płaska łyżeczka kminku
4 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego

12 godzin wcześniej groch moczymy we wodzie.
Boczek kroimy w paseczki i podsmażamy na rumiano na suchej patelni. Żeberka kroimy na pojedyncze porcje.
Do dużego gara (6 litrów) wlewamy wodę i dodajemy groch i żeberka, zagotowujemy i zbieramy powstałe szumy. Następnie dodajemy suszoną włoszczyznę, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek niedźwiedzi oraz kminek.
Wszystko razem gotujemy około 30 minut, po czym dodajemy marchew i ziemniaki pokrojone w kostkę. Gotujemy do miękkości, a pod koniec dodajemy majeranek (dodany wcześniej spowodowałby goryczkę w zupie) i podsmażony boczek.
Zupę podajemy z żeberkiem.






czwartek, 11 lutego 2016

Sałatka z selera naciowego

Seler był znany ze swoich właściwości już u Egipcjan przed kilku tysiącami lat. Oprócz swoich właściwości odchudzających, był wykorzystywany jako lek na reumatyzm, artretyzm, wysokie ciśnienie, układ nerwowy. Ponadto ułatwia trawienie, wspomaga przemianę materii, likwiduje zaparcia, działa moczopędnie, usuwa toksyny z organizmu, a także działa na prace serca i nerek. Mówiąc krótko warto go jeść, szczególnie na surowo gdyż wtedy nie tracimy cennych witamin.
A do tego jest uważany za afrodyzjak, gdyż zwiększa potencję u mężczyzn.
Można z niego przygotowywać sałatki, surówki czy zupy. Często wykorzystuje się go do koktajli, a nawet drinków.

Moją sałatkę można podawać do obiadu zamiast tradycyjnych surówek. Jest delikatna ze słodkawym posmakiem, dzięki miodowi który dodałam do dressingu.

3 łodygi selera naciowego
połowa małej cebulki

Dressing:
szczypta soli morskiej
łyżeczka miodu
2 łyżki octu ryżowego

Seler kroimy w cieniutkie plasterki, cebulkę w drobną kostkę. Składniki dressingu mieszamy do całkowitego połączenia się, po czym mieszamy z selerem. Odstawiamy na minimum 30 minut aby się przegryzło.