Tatar z łososia to doskonała przystawka na wykwintną kolację. Dodatki sprawią, że danie będzie bardziej smaczne, a dekoracja wywoła efekt wow! A wędzony pstrąg tęczowy podkreśli kolor łososia.
Ta przystawka to zabawa formą, smakiem i strukturą dania.
Do tatara użyłam kilku dodatków, które wymagają przygotowania do kilku dni wcześniej. Chodzi tu przede wszystkim o kiszone rzodkiewki. Możesz je zamienić na świeże.
Suszone żółtko potrzebuje 48 godzin - warto spróbować je zrobić. Polecam zrobić więcej i przechowywać w zamkniętym pojemniku lub woreczku strunowym w lodówce nawet do kilku miesięcy. Jak je zrobić przeczytaj w tym wpisie.
Resztę składników dostaniesz w sklepie typu kuchnie świata.
Masło anchois
100g masła 82%
20 g filecików anchoisa w oleju
Masło musi być w temperaturze pokojowej.
Fileciki wyjmij z oleju i strzepnij jego nadmiar. Miękkie masło wymieszaj z filecikami za pomocą widelca. Anchoisa powinny się rozpaść i wmieszać w masło. Nie doprawiaj. Fileciki są wystarczająco słone.
Na folię spożywczą nałóż masełko w jednej linii i zwiń jak roladę. Zawiń końce jak cukierka i włóż do lodówki na minimum 2 godziny. Po tym czasie będzie można kroić ładne plastry.
Tatar z łososia i pstrąga tęczowego
100 g świeżego łososia
40 g wędzonego pstrąga tęczowego
2 plastry ogórka konserwowego "kanapkowego"
mała szalotka lub młoda cebulka
sól
pieprz biały
dekoracja: kiszone rzodkiewki, płatki bonito, kapary, suszone żółtko, endywia
Łososia umyj, osusz i zdejmij skórę. Łososia i pstrąga drobno pokrój, im drobniej tym lepiej będzie się dał uformować. Ta samo postąp z cebulką i ogórkiem. Wszystko umieść w misce i wymieszaj razem łyżką, dobre 2-3 minuty.
Za pomocą dwóch łyżek uformuj "łezki" z tatara i ułóż na talerzu. Teraz czas na dekorację, pokrój masło w plastry, kapary na pół, kiszone rzodkiewki skrój na mandolinie w cieniutkie plasterki. Żółtko zetrzyj na tarce. Udekoruj tatara wg upodobania.