czwartek, 21 maja 2020

Tatar z łososia i pstraga tęczowego

Tatar z łososia to doskonała przystawka na wykwintną kolację. Dodatki sprawią, że danie będzie bardziej smaczne, a dekoracja wywoła efekt wow! A wędzony pstrąg tęczowy podkreśli kolor łososia.
Ta przystawka to zabawa formą, smakiem i strukturą dania.

Do tatara użyłam kilku dodatków, które wymagają przygotowania do kilku dni wcześniej. Chodzi tu przede wszystkim o kiszone rzodkiewki. Możesz je zamienić na świeże.
Suszone żółtko potrzebuje 48 godzin - warto spróbować je zrobić. Polecam zrobić więcej i przechowywać w zamkniętym pojemniku lub woreczku strunowym w lodówce nawet do kilku miesięcy. Jak je zrobić przeczytaj w tym wpisie.
Resztę składników dostaniesz w sklepie typu kuchnie świata.

Masło anchois

100g masła 82%
20 g filecików anchoisa w oleju

Masło musi być w temperaturze pokojowej.
Fileciki wyjmij z oleju i strzepnij jego nadmiar. Miękkie masło wymieszaj z filecikami za pomocą widelca. Anchoisa powinny się rozpaść i wmieszać w masło. Nie doprawiaj. Fileciki są wystarczająco słone.
Na folię spożywczą nałóż masełko w jednej linii i zwiń jak roladę. Zawiń końce jak cukierka i włóż do lodówki na minimum 2 godziny. Po tym czasie będzie można kroić ładne plastry.

Tatar z  łososia i pstrąga tęczowego

100 g świeżego łososia
40 g wędzonego pstrąga tęczowego
2 plastry ogórka konserwowego "kanapkowego"
mała szalotka lub młoda cebulka
sól
pieprz biały

dekoracja: kiszone rzodkiewki, płatki bonito, kapary, suszone żółtko, endywia

Łososia umyj, osusz i zdejmij skórę. Łososia i pstrąga drobno pokrój, im drobniej tym lepiej będzie się dał uformować. Ta samo postąp z cebulką i ogórkiem. Wszystko umieść w misce i wymieszaj razem łyżką, dobre 2-3 minuty.
Za pomocą dwóch łyżek uformuj "łezki" z tatara i ułóż na talerzu. Teraz czas na dekorację, pokrój masło w plastry, kapary na pół, kiszone rzodkiewki skrój na mandolinie w cieniutkie plasterki. Żółtko zetrzyj na tarce. Udekoruj tatara wg upodobania.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tatar-z-ososia-i-pstraga-teczowego.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tatar-z-ososia-i-pstraga-teczowego.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tatar-z-ososia-i-pstraga-teczowego.html



środa, 20 maja 2020

Moussaka z cukinią

Jakiś czas temu pokazywałam przepis na popularną w kuchni greckiej musakę. W tradycyjnej kuchni do tej potrawy wykorzystuje się bakłażany, pomidory, mięso mielone oraz sos beszamelowy.
Do przygotowania tej wersji wykorzystałam cukinię kulistą. Jest idealna, bo po pieczeniu trzyma formę, nie opada, a do tego jest jędrna i pyszna.
To bardzo fajna alternatywa na lekki obiad lub późną kolację.
Przygotowanie jest niemal identyczne jak moussaki z bakłażanem.

2 okrągłe cukinie
200 g chudej wołowiny
50 ml pulpy pomidorowej
2 ząbki czosnku
1/4 papryki czerwonej
1/2 cebuli
1 łyżka oregano
2 łyżki oleju rzepakowego
sól
pieprz

Mięso umyj i drobno posiekaj.
Cukinie umyj i osusz. Odkrój od góry czapeczkę, czyli 1,5 cm plaster. Warzywa wydrąż za pomocą łyżeczki. Uważaj aby nie zrobić dziury na dnie. Warzywa połóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz 15 minut w nagrzanym piekarniku w 170 stopniach.

Wydrążony miąższ cukinii, paprykę i cebulę pokrój w kostkę i odłóż na bok. Czosnek posiekaj.
Na patelni rozgrzej olej i wrzuć mięso, przesmaż. Kiedy zmieni kolor, dodaj czosnek i cebulę. Smaż razem 5 minut, po czym dodaj pokrojony miąższ  oraz paprykę. Wymieszaj i smaż dalej. Kiedy puści sok, ponownie zamieszaj i wstępnie dopraw solą, pieprzem i oregano. Kiedy płyn wyparuje dodaj pulpę pomidorową i duś przez kolejne 15 minut. Spróbuj i dopraw ponownie jeśli trzeba.

Wydrążone cukinie nadziewaj przygotowanym farszem, na wierzch posyp serem (np.mozzarellą) i przykryj czapeczką.
Nagrzej piekarnik do 180 o góra dół. Cukinie ułóż w żaroodpornym naczyniu, dodaj 200 ml wody. Zapiekaj 40 -50 minut.

Podawaj z beszamelem. Przepis na beszamel znajdziesz tutaj. Ja lubię dodatkowo sałatkę z pomidorków cherry ze szczypiorkiem, oliwą i sokiem z cytryny i solą.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka-z-cukinia.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka-z-cukinia.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka-z-cukinia.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka-z-cukinia.html



niedziela, 17 maja 2020

Mini tortcik daquoise

Ten deser jest popularny w południowo zachodniej Francji. Kraj ten słynie z elegancji w każdej dziedzinie. A ten deser tylko to potwierdza. Jest idealny po względem słodkości, chrupiącej bezy i pysznego orzechowego kremu.
Osobiście wolę mini torciki, po pierwsze lepiej się prezentują, po drugie to idealna porcja na osobę. Duży tort wypada zjeść od razu, nasiąknięta beza przez krem nie jest już taka smaczna jak przygotowany tort od razu. Dlatego też wybieram mini porcje.

Do masy orzechowej, dodaję daktyle i karmelizuję orzechy. Jest większy efekt wow! Karmelizowane orzechy są chrupiące, któe idealnie komponują się z miękkimi daktylami i kremową masą.
Niektórzy dodatkowo dodają masę kajmakową, ale dla mnie to za dużo słodkiego.

Przy robieniu bezy trzymam się zasady: na każde 40 g białka potrzebujesz 60 g cukru.

160 g białek
240 g cukru pudru
1łyżeczka maki ziemniaczanej
1 łyżeczka octu

Ocet wlej do misy miksera/robota i ręcznikiem papierowym przetrzyj jej wnętrze do sucha. To pozwoli odkazić misę i lepiej ubić białka.
Przelej białka do misy i bijaj na początek na średnich obrotach, aż białka się spienią. PO czym zwiększ obroty, a kiedy białka będą ubite ale nie sztywne dodawaj cukier. Łyżka po łyżce, po każdym dodaniu cukru ubijaj 1 minutę. Kiedy wsypiesz już cały cukier, dodaj mąkę ziemniaczaną i ubijaj dalej aż masa będzie sztywna i lśniąca.

Piekarnik nastaw na 150o góra dół.
Na blasze ułóż papier do pieczenia. Masę bezową nałóż do rękawa cukierniczego i wyciskaj mini blaty na papierze. Możesz sobie pomóc przez narysowanie okręgów ołówkiem i odwrócenie papieru (najlepszy do takich zadań jest papier biały).
Mini bezy piecz przez 5 minut w 150o, a później przez 90 minut w 120 stopniach.

Krem daktylowo orzechowy

40 g daktyli
40 g orzechów włoskich
20 g glukozy
100 g śmietanki 36%
150 g mascarpone
2 łyżki cukru pudru

Na patelni rozpuść glukozę  i skarmelizuj orzechy. Po skarmelizowaniu ułóż na papierze do pieczenia aby ostygły.
Daktyle pokrój w cienkie paseczki.
Serek mascarpone lekko ubij, aby nie był zwarty. Dzięki temu trikowi nie będzie grudek w masie.
Śmietankę ubij na sztywno i dodaj dodaj do serka w raz z cukrem pudrem. Zmiksuj na jednolitą konsystencję.
Dodaj orzechy i daktyle i znów zamieszaj. masę przełóż do rękawa cukierniczego. Możesz się bez niego obejść, ale to łatwiejsza opcja.
Na upieczone i wystudzone blaty bezowe wyciskaj lub nakładaj masę, przyciśnij drugim bezikiem. Jeśli masz płaskie blaty możesz na górę również nałożyć masę. udekoruj pokrojonymi daktylami lub pokruszonymi bezikami. Możesz również posypać kakao.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/mini-tortcik-daquoise.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/mini-tortcik-daquoise.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/mini-tortcik-daquoise.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/mini-tortcik-daquoise.html

piątek, 15 maja 2020

Moussaka

Moussaka (czytaj musaka), to danie kuchni greckiej. Podawane na różne sposoby. Zwykle w formie zapiekanki, w której główną rolę odgrywa bakłażan, mięso i pomidory oraz sos beszamelowy.
We współczesnej kuchni musaka przybiera inne formy np. jest podawana jako dekonstrukcja dania.
Można też tak ja ja zrobić musakę w wydrążonym bakłażanie albo okrągłej cukinii.

To danie jest charakterystyczne dla kuchni greckiej. Na wyspie Siros popularna jest bardziej zapiekanka z cukinii. Każda wyspa w Grecji ma swoją potrawę, w której się specjalizuje.

4 bakłażany
400 g chudej wołowiny
100 ml pulpy pomidorowej
2 ząbki czosnku
1/2 papryki czerwonej
1 łyżka oregano
2 łyżki oleju rzepakowego
sól
pieprz

Mięsa możesz użyć mielonego na grubych oczkach lub siekanego. Ja lubię siekane, ale ten wybór pozostawiam Tobie.
Bakłażany umyj i osusz. Przekrój na 3/4 wysokości i odkrój 1 cm plaster. Sprawdź czy bakłażan będzie stał, jeśli nie odkrój cienki plasterek od dołu. Musi stać stabilnie. Bakłażany wydrąż pozostawiając po 5 mm ścianki warzywa. Uważaj aby nie zrobić dziury na dnie. Posól warzywo w środku i odłóż na durszlak do góry dnem, aby soki spłynęły. Po 30 minutach warzywa połóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piecz 15 minut w nagrzanym piekarniku w 170 stopniach.

Czosnek posiekaj. Wydrążony miąższ bakłażana również pokrój w kostkę i odłóż na bok. To samo zrób z papryką.
Na patelni rozgrzej olej i wrzuć mięso, przesmaż. Kiedy zmieni kolor, dodaj czosnek. Smaż razem 5 minut, po czym dodaj pokrojony miąższ bakłażanów oraz paprykę. Wymieszaj i smaż dalej. Kiedy puści sok, ponownie zamieszaj i wstępnie dopraw solą, pieprzem i oregano. Kiedy płyn wyparuje dodaj pulpę pomidorową i duś przez kolejne 15 minut. Spróbuj i dopraw ponownie jeśli trzeba.

Sos beszamelowy

50 g masła
2 czubate łyżki mąki pszennej
300 ml mleka 3,2 %
50 g mozzarelli
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól
biały pieprz

W rondelku rozpuść masło, dodaj mąkę i wymieszaj rózgą. Przesmaż 2 minuty cały czas mieszając. Następnie dodaj mleko, powoli wlewaj i mieszaj rózgą. Kiedy wlejesz całe mleko, dodaj przyprawy. Mieszaj cały czas, sos z każdą chwilą będzie coraz bardziej gęsty. Teraz dodaj ser i ponownie wymieszaj az do jego rozpuszczenia się.
Sos możesz przygotować tuż przed nakładaniem musaki lub wcześniej. Możesz go pogrzać lub nałożyć zimny, a danie go zagrzeje. Możesz także go zapiekać.

Wydrążone bakłażany nadziewaj przygotowanym mięsnym farszem i przykryj czapeczką - plastrem bakłażana.
Piekarnik nastaw na 180 stopni góra dół. W naczyniu żaroodpornym ułóż nadziane bakłażany i dolej wody na 2 cm wysokości. Piecz musakę 30-40 minut. Danie nieco oklapnie, ale będzie trzymało formę.

Podawaj z wcześniej przygotowanym beszamelem.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/moussaka.html

Danie bierze udział w akcji na Durszlaku, którą stworzyłam aby przybliżyć wszystkim kuchnie świata. Przyłączcie się :)

czwartek, 14 maja 2020

Krewetki w tempurze z młodym ryżem i sosem mango chilli

Krewetki to moje ulubione owoce morza. Bardzo lubię tą chrupiącą wersję krewetek. Dodatek młodego zielonego ryżu podbija smak i chrupkość oraz podnosi ten przysmak na wyższy poziom kulinarnego doznania. Przez kolor ryżu przystawka wygląda bardziej efektownie, w smaku nie ma różnicy.
Bardzo dobre są do tej przystawki krewetki argentyńskie, ale także vannamei.Trzeba pamiętać, że wielkość krewetki odpowiada czasowi smażenia. Argentyńskie będą się smażyć 2 minuty dłużej.


Tempura:

110 g mąki pszennej
150 ml wody
1 jajko

30 g zielonego młodego ryżu (cóm)*
krewetki argetyńskie
krewetki vannamei
olej rzepakowy do smażenia
 
Krewetki oczyść z pancerzy i jelit. Umyj je i osusz.
Woda do tempury musi być lodowata. Najlepiej ciasto mieszać pałeczkami, w ostateczności można rózgą - ale się tego nie zaleca.
Wszystkie składniki wymieszaj razem. Na koniec dodaj 30 g zielonego młodego ryżu, ale nie mieszaj.
Tempurę trzeba wykorzystać od razu.
Rozgrzej olej w głębokim garnku lub woku.
Maczaj krewetki w tempurze, płatki ryżu będą oblepiały ciasto. Lekko strząśnij nadmiar tempury i rzucaj krewetki na gorący olej. małe krewetki vannamei smaż po 2 minuty z każdej strony, większe po 3 minuty z każdej strony.

Do krewetek idealnie pasuje sos mango chilli. Jest lekko ostry i słodki zarazem. To dopełnienie tej przystawki.

1/2 owocu mango
250 g pulpy mango
2 ząbki czosnku
1/2 czerwonego chilli
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 mielonej kolendry
1/4 łyżeczki imbiru
1 szalotka
1 łyżka oleju kokosowego

W rondelku rozgrzej olej kokosowy i przesmaż na nim najpierw drobno pokrojoną szalotkę, a następnie czosnek. Wymieszaj razem i dodaj pokrojone mango. Teraz dodaj kolendrę, kardamon oraz imbir. Wymieszaj dokładnie i wlej pulpę mango, ponownie zamieszaj. Zmniejsz ogień i gotuj sos 10 minut. uważaj może pryskać, mieszaj często aby sos się nie przypalił. Na koniec dodaj pokrojone chilli, wymieszaj i pogotuj jeszcze 2 minuty.
Możesz zagęścić sos dodając 2 g agaru. Pamiętaj tylko, że agar aby zadział musi się chwilę pogotować, więc dodaj go przed dodaniem chilli. 2-3 minuty spokojnie wystarczą.

*cóm - młody zielony ryż, zwykle wykorzystuje się do słodkich dań. W Wietnamie ten ryż gotuje się we wodzie, a na koniec dodaje cukier i je się jako deser.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/krewetki-w-tempurze-z-modym-ryzem-i.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/krewetki-w-tempurze-z-modym-ryzem-i.html


poniedziałek, 11 maja 2020

Spanakopita, greckie ciasto szpinakowe. Kuchnie świata - potrawy regionalne.

Witajcie moi Drodzy!
Chciałabym Was zachęcić do udziału w akcji pt. Kuchnie świata. Gotujcie, pieczcie, przygotowujcie pyszne potrawy, desery, ciasta dotyczące każdego regionu na świecie. Pokażmy jak piękny jest Nasz świat i co oferuje smacznego. Jaka potrawa jest znana w danym regionie, w kuchniach świata. Mogą to być dania tradycyjne, jak i współczesne, zmienione i zmodyfikowane dla efektu czy nowego smaku. Ale jednak jest z tym rejonem Świata związany. Napiszcie co to za potrawa, z jakiego zakątka pochodzi. Poznajmy te kuchnie, pokażmy je.

Chciałabym, abyśmy pokazali że można gotować tradycyjne potrawy. Być wierni tradycjom, ale także pokazać by zachowując rodzime tajemnice można tworzyć nowe potrawy.
Czy wybierzesz kuchnię polską czy meksykańską, francuską itd. nie ma znaczenia. Obieramy na talerz cały glob i gotujemy z pasją, z sercem by pokazać co my i Świat ma do zaoferowania.

Koniec akcji 14 czerwca 2020 r.

Akcja ma też charakter konkursowy. Spośród wszystkich zgłoszeń wybiorę dwa i nagrodzę gadżetami kuchennymi.

Wysyłka na terenie Polski. Koszt wysyłki po mojej stronie.
Wyniki pojawią się na blogu maksymalnie tydzień po zakończeniu akcji.

1 nagroda to : mini naczynie do zapiekania
                        foremki do ciasteczek
                        znaczniki do steków (opis ze stopniem wysmażenia)
                        sztućce do sałaty
2 nagroda to: przepiśnik na Twoje notatki kulinarne plus niespodzianka

Zasady akcji:

  • Można dodać po kilka wpisów z jednego bloga.
  • Nie można dodawać wpisów napisanych przed rozpoczęciem akcji.
  • Dodane wpisy wymagają akceptacji przez koordynatora akcji.
  • Wymagane jest wklejenie banerka akcji pobranego ze strony akcji.
  • Wpis musi zawierać zdjęcie potrawy.
  • Wpis nie może zawierać lokowania produktów.
Banerek możesz skopiować stąd lub pobrać z durszlaka. Wpisy do akcji dodajemy przez akcję na durszlaku. Zaczynamy 14 maja!

Serdecznie zapraszam do udziału w akcji.

Przechodząc do tematu, chcę zachęcić do wypróbowania przepisu z kuchni greckiej.


Spanakopita, to tradycyjne greckie ciasto z siekanym szpinakiem i serem feta, z pikantna nutą sezonowych przypraw. Ciastem w który jest zawijany farsz jest ciasto filo. Ciasto cieniutkie jak pergamin. W chwili upieczenia jest chrupiące. Jednak pod wpływem mokrego farszu spanakopite można wziąć do ręki, złamać, podzielić się z domownikami, a także pokroić.
Ale jak wiadomo wersji ciasta jest wiele, każdy je modyfikuje i robi na swój sposób i smak. Przybiera ono tez różne formy. Jest bardzo podobne do tureckiego ciasta burek - oprócz filo, wykorzystywane jest także ciasto francuskie.
W przepisach na spanakopite różni się także ilość wykorzystanego ciasta filo. Im więcej warstw, będzie bardziej chrupiące, ale też musi dłużej się piec.
Można podawać z typowym greckim sosem czosnkowym tzaziki lub pomidorowym.

4 arkusze ciasta filo
400 g szpinaku w liściach*
250 g ricotty
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy Sansa
80 g masła
1 cebula
1 jajko
sól
pieprz
zielone chilli

Użyłam szpinaku mrożonego. Do rondelka włóż szpinak i poczekaj aż się rozmrozi. Na gazie powoli go odparuj, możesz tez wycisnąć nadmiar wody. Postaraj się aby cała woda odparowała. Przełóż szpinak do miseczki i go wystudź.
Cebulę i czosnek obierz i drobno pokrój. Na patelni podgrzej oliwę i przesmaż cebulę, dodaj szczyptę soli i wymieszaj, a następnie dorzuć czosnek. Zieloną ostrą paprykę oczyść z pestek i pokrój w paseczki oraz dodaj na patelnię. Przesmaż wszystko na wolnym ogniu, aż zmieni kolor i warzywa będą miękkie. Gotowe warzywa dodaj do miseczki ze szpinakiem. Wymieszaj, dodaj jajko i ricottę. Dopraw sola i pieprzem. Pamiętaj smak ma być lekko pikantny i słony.

Piekarnik nastaw na 180o góra dól, bez termoobiegu.
Masło rozpuść, aby miało płynną konsystencję.
Przygotuj formę na spanakopite. Użyj okrągłej formy** dla lepszego, wizualnego efektu. Formę wysmaruj masłem.
Na desce ułóż ciasto filo, brzegi wysmaruj masłem. Około 3 cm od brzegu ułóż nadzienie wzdłuż najdłuższego brzegu ciasta i zwijaj ciasno w rulon.
Wypełnianie formy zacznij od środka, zwijając ciasto w spiralę.Nakładaj nadzienie na ciasto i wypełniaj formę, aż skończysz cały farsz.
Górę ciasta również wysmaruj masłem, możesz posypać sezamem, ale nie jest to konieczne.
Piecz w nagrzanym piekarniku 30-40 minut, aż ciasto się zezłoci i nabierze ładnego koloru.

*Szpinaku możesz użyć zarówno mrożonego, jak i świeżego. Z tym, że przy świeżym szpinaku, trzeba go dodatkowo przesmażyć lub udusić w niewielkiej ilości wody.
** Moja forma do zapiekania ma średnicę 22 cm.


http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/spanakopita-greckie-ciasto-szpinakowe.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/spanakopita-greckie-ciasto-szpinakowe.html


Potrawa bierze udział w akcji Kuchnie świata- potrawy regionalne.




https://durszlak.pl/akcje-kulinarne/kuchnie-swiata-potrawy-regionalne



Chleb pszenny graham

Przebywanie w domu przez ten dłuższy czas daje Nam możliwość wypróbowania różnych przepisów. Rozwijania się, poznawania i eksperymentowania w kuchni. Ja ciągle się uczę, poznaję techniki i tajemnice przy formowaniu i wypiekaniu chleba. Z racji braku specjalistycznych koszyków do wyrastania, chwytam się tego co mam pod ręką.
Chleb może wyrastać w misce, garnku, a nawet na patelni. Nic Nas nie powinno ograniczać. Wypiekać też można w różnych formach tj., keksówki, naczynia żaroodporne, garnki, ranty do pieczenia czy na kamieniu do pizzy. Należy pamiętać, aby naczynie było przystosowane do temperatury,w  której będziemy piec chleb.

Zarówno przepisów na chleb, jak i mąk do wypieków chleba jest wiele. Czy to chleb na zakwasie czy na drożdżach? Każdy jest smaczny. Nie ma chleba gorszego sortu. Po pierwsze dlatego, że jest to chleb domowy, zrobiony przez Ciebie. Po drugie wiesz jakich składników używasz.
Przepisy na różne chleby znajdziesz pod tym linkiem.
W tym poście przeczytasz jak zrobić chleb graham z mąki pszennej na drożdżach. Inspirowałąm się przepisami Piotra Kucharskiego z jego książki pt. "Chleb. Domowa piekarnia". To dobra pozycja w domowej biblioteczce.

20 g świeżych drożdży
500 ml letniej wody
600 g mąki pszennej chlebowej typ 750
200 g mąki pszennej graham typ 1850
ew. 20 g soli
1 łyżeczka cukru

Drożdże pokrusz, zasyp cukrem i dodaj 200 ml letniej wody. Dobrze wymieszaj , a następnie dodaj 150 g pszennej mąki i znów wymieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce aby zaczyn wyrósł. Kiedy podwoi swoją objętość jest gotowy do dalszej pracy. taki proces trwa od 30 do 60 minut.
W misie robota umieść pozostałe składniki oraz zaczyn, wyrabiaj najpierw przez 2 minuty na poziomie 1, a następnie na 3 przez 6 minut.
Tak przygotowane ciasto przełóż na stolnicę i wyrabiaj ręcznie, aż przestanie lepić się do rąk. Pomagaj sobie podsypując lekko pszenną maka chlebową. Uformowaną kulkę (obsyp mąką) przełóż z powrotem do miski, zakryj czystą ściereczką i odstaw ciepłe miejsce na 2 godziny.
Po tym czasie ciasto znów przełóż na stolnice, uformuj bochenki. Jeśli trzeba posypuj lekko mąką. Bochenki ułóż w formach i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut. Bochenki przykryj ściereczką.

Piekarnik nastaw na 200 góra dół, bez termoobiegu.
Chleby piecz przez 50 minut, do suchego patyczka. 5 minut przed końcem, spryskaj wnętrze piekarnika wodą. Dzięki czemu skórka chleba będzie chrupiąca, a nie mocno przypieczona.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/chleb-pszenny-graham.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/chleb-pszenny-graham.html


Korzystaj z maki ze sprawdzonych źródeł. Z całego serca polecam mąkę marki Tota. Mąkę można kupić w kilogramowych opakowaniach, jak i większych 4-5 kg workach.

https://tota.pl/

niedziela, 10 maja 2020

Pierogi chłopskie

Jeśli lubisz ziemniaki to te pierogi też polubisz.
Ziemniak ma bogatą historię, lecz jest niedocenianym warzywem. Wbrew pozorom jest mało kaloryczny 69kcal/100 g warzywa, więc śmiało można go włączyć do diety. O ziemniakach pisałam w poście Najedzeni Fest Po ziemniaki, koniecznie przeczytaj. A jeśli chcesz prześledzić bogatą historię ziemniaka, koniecznie sięgnij po książkę Joanny Jakubiuk "Ziemniak".
Wracając do pierogów, ten farsz jest prosty i smaczny. Dlaczego chłopskie? Oprócz ziemniaków, w farszu jest cebulka, boczek i kiełbasa. Do tego przyprawy i mamy gotowe pierogi.

600 g ziemniaków
100 g boczku wędzonego lub pancetty
100 g kiełbasy wiejskiej
1 cebula
1 łyżka suszonego majeranku
3 łyżki oleju rzepakowego
sól
pieprz

Ziemniaki umyj, obierz i ugotuj. Wystudź i zmiel lub przeciśnij przez praskę.
Cebulę, obierz i pokrój w kosteczkę. Boczek i kiełbasę także pokrój w kosteczkę.
Na patelni rozgrzej olej, dodaj boczek i smaż aż się lekko wytopi, dodaj kiełbasę oraz cebulę wymieszaj całość i smaż dalej. Dodaj majeranek i wstępnie dopraw pieprzem. Smaż aż całość się dobrze zrumieni. Następnie przestudź.
Wymieszaj ziemniaki z przestudzoną mięsną wkładką. Dopraw solą i pieprzem jeśli trzeba.

500 g mąki pszennej typ 450
2 łyżeczki soli
300-350 ml ciepłej wody

Z powyższych składników zagnieć ciasto. Możesz to zrobić ręcznie lub w robocie. Wodę dodawaj stopniowo. Ciasto nie powinno się kleić do rąk. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i pozwól mu odpocząć przez 15 minut.
W tym czasie z farszu chłopskiego do pierogów przygotuj sobie kulki o wadze 33-35 g każda. Ta forma jest łatwiejsza i szybsza w lepieniu pierogów. Spróbuj, a przekonasz się, że nie wrócisz do nakładania farszu łyżką.
Na stolnicy rozwałkuj ciasto lekko podsypując mąką. Z rozwałkowanego ciasta wykrawaj krążki 6 cm*. Na każdy układaj kulkę farszu i zlepiaj brzegi.
Przygotowane pierożki układaj na tacy podsypanej lekko mąką. Przykryj czystą ściereczką i lep dalej pierogi aż skończysz cały farsz.
Kiedy ulepisz wszystkie pierogi nastaw wodę w garnku i ją posól. Na wrzącą wodę wkładaj pierogi, łopatką silikonową lub drewnianą zamieszaj delikatnie aby się nie zlepiły i nie przywarły do dna. Rób tak od czasu do czasu. Gotuj 2 minuty od wypłynięcia pierogów na wierch.
Po ugotowaniu przełóż pierogi do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania i je ostudzić.  Trzymaj je 2-3 min. Po czym przełóż na durszlak, a później na tacę. Kiedy wyschną z jednej strony, przełóż na drugą.

Pierogi po ugotowaniu podawaj z okrasą, smażoną cebulką lub usmażonym boczkiem.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html


http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/pierogi-chopskie.html


piątek, 8 maja 2020

Chłodnik z botwinką

Najprostszy chłodnik jak znam to chłodnik z botwinka i ogórkiem. Idealny jako przekąska, drugie śniadanie czy lekka zupa. Zaspokaja pierwszy głód.
Jak już wcześniej wspominałam przy przepisie z botwinką, buraki są bardzo zdrowe. Warto je jeść aby wspomóc swoja odporność. Natomiast ogórek składa się w 97% z wody, jest mało kaloryczny, więc nie trzeba się obawiać zgubnych skutków. Do tego wypłukuje z organizmy toksyny. to niedoceniane warzywo, które warto włączyć do swojej diety.
Taki chłodnik zrobisz szybko bez zbędnych czynności.

1/2 pęczka botwinki (tylko liście i łodygi)
1 - 2 ogórki zielone
1/2 łyżeczki soli
400 g jogurtu naturalnego
100 ml mleka 3,2%

Liście w raz łodygami młodych buraków umyj dokładnie i osusz. Pokrój w cienkie paseczki i wrzuć do większej miski.
Ogórki umyj i obierz. Usuń gniazda nasienne, a pozostałe części ogórka zetrzyj na tarce. Dodaj do liści buraka, posól i odstaw na 15 minut.
Po tym czasie dodaj resztę składników i dokładnie wymieszaj. Miskę przykryj folią spożywczą i odstaw na noc do lodówki. Dzięki czemu buraki puszczą sok.
Jeśli nie chcesz tyle czekać odstaw chłodnik na kilka godzin aby się schłodził. Dla koloru możesz dodać domowego zakwasu z buraka.

Możesz podać z ugotowanym jajem czy posiekanym koperkiem.

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/chodnik-z-botwinka.html

http://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/chodnik-z-botwinka.html

środa, 6 maja 2020

Tradycyjne pierogi ruskie

Pierogi to Nasze Polskie dobro. Podawane na niemożliwie wiele sposobów, z różnymi farszami. Smażone, gotowane, duszone czy gotowane na parze. Z okrasą, ze śmietaną, na słodko czy wytrawnie.
Jest tak wiele możliwości, wszystko zależy od składników.
O pierogi ruskie trwa spór od lat między Rosja, a Ukrainą. Pochodzenie potrawy nie do końca zostało dokładnie wyjaśnione. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że pochodzą one z kuchni Ukraińskiej (zwane warenikami), a potem trafiły do kuchni Rosyjskiej. Współcześnie występują w obu kuchniach. Podobne potrawy można spotkać w innych kuchniach świata np. włoskiej-ravioli, chińskiej- jiaozi czy tureckiej.
Moje pierogi ruskie gotujemy w rodzinie od lat, przepis nie był nigdy zmieniany. Trzymamy się tradycji, to nic złego.
W pierogach ruskich powinny dominować ziemniaki, a dodatkiem jest ser biały twarogowy. Do tego cebulka i przyprawy.
Podajemy z okrasą z cebulki lub skwarkami. Czasem też podajemy posmażone, z chrupiąca skórką.

1,5 kg ziemniaków
500 g białego sera półtłustego
300 g białej cebuli
sól
pieprz
1 łyżka cukru
5 łyżek oleju rzepakowego

Ziemniaki dokładnie umyj. Ugotuj do miękkości. Możesz to zrobić w mundurkach, ale także obrać ziemniaki przed ugotowaniem.
Po ugotowaniu ziemniaki ostudź. Ziemniaki wraz z serem zmiel w maszynce na średnich oczkach.
Cebule obierz i drobno pokrój w kosteczkę. Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę, cukier i łyżkę soli. Wszystko razem wymieszaj i smaż, aż cebulka zrobi się lekko rumiana. Mieszaj od czasu do czasu.
Usmażoną cebulkę ostudź i dodaj do zmielonych ziemniaków i sera. Wstępnie dopraw dodając sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszaj. Dopraw ponownie jeśli trzeba.

500 g mąki pszennej typ 450
2 łyżeczki soli
300-350 ml ciepłej wody

Z powyższych składników zagnieć ciasto. Możesz to zrobić ręcznie lub w robocie. Wodę dodawaj stopniowo. Ciasto nie powinno się kleić do rąk. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i pozwól mu odpocząć przez 15 minut.
W tym czasie z farszu do pierogów przygotuj sobie kulki o wadze 33-35 g każda. Ta forma jest łatwiejsza i szybsza w lepieniu pierogów. Spróbuj, a przekonasz się, że nie wrócisz do nakładania farszu łyżką.
Na stolnicy rozwałkuj ciasto lekko podsypując mąką. Z rozwałkowanego ciasta wykrawaj krążki 6 cm*. Na każdy układaj kulkę farszu i zlepiaj brzegi. Możesz też zrobić falbankę lub pomóc sobie widelcem i zrobić ząbki.
Przygotowane pierożki układaj na tacy podsypanej lekko mąką. Przykryj czystą ściereczką i lep dalej pierogi aż skończysz cały farsz.
Kiedy ulepisz wszystkie pierogi nastaw wodę w garnku i ją posól. Na wrząca wodę wkładaj pierogi, łopatką silikonową lub drewnianą zamieszaj delikatnie aby się nie zlepiły i nie przywarły do dna. Rób tak od czasu do czasu. Gotuj 2 minuty od wypłynięcia pierogów na wierch.
Po ugotowaniu przełóż pierogi do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania i je ostudzić.  Trzymaj je 2-3 min. Po czym przełóż na durszlak, a później na tacę. Kiedy wyschną z jednej strony, przełóż na drugą.

Tak przygotowane pierogi można mrozić.


* Wykrojone krążki jak i ciasto przykrywaj czystą ściereczką, aby ciasto nie wyschło. W ten sposób nie potrzebujesz zwilżać brzegu krążka wodą, aby zlepić pieroga.
Ciasto powinno mieć grubość 4 mm, lekko się naciąga przy lepieniu pierogów.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tradycyjne-pierogi-ruskie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tradycyjne-pierogi-ruskie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tradycyjne-pierogi-ruskie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tradycyjne-pierogi-ruskie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/tradycyjne-pierogi-ruskie.html


wtorek, 5 maja 2020

Kanapka z wołowiną bbq

Kanapka jest prosta w wykonaniu. To tylko lub aż wolno gotowana wołowina, sos bbq (wersja Kansas Style), pieczywo i pomidorki koktajlowe. Tak smaczne, że chce się więcej. I czeka się na nią z niecierpliwością.
Nie używaj gotowych sosów, zrób pyszny domowy sos bbq. Moja inspiracją był sos z bloga jemwiecjestem. Zmieniłam nieco recepturę na swoją nutę. Niestety z powodu braku pewnych składników, ale nie umniejszyło to smakowi sosu.

Amerykański sos barbecue

2 łyżki oleju roślinnego
1 mała  cebulka
2  ząbki czosnku
400 g pomidorów krojonych z puszki
1/3 szklanki wody
1 łyżka ostrej musztardy
1 łyżka  octu jabłkowego
2 łyżki papryki wędzonej
szczypta sproszkowanej chili 
1 łyżka słodkiej papryki
4 łyżki brązowego cukru
1 łyżka miodu
1 łyżka melasy z granatu
1 łyżka sproszkowanej kolendry
sól, pieprz


Cebulkę obierz i pokrój w średnią kostkę. Czosnek posiekaj.

Rozgrzej olej w rondelku, dodaj cebulę, czosnek i smaż na średnim gazie do momentu aż staną się lekko miękkie. Ten proces trwa około 3-4 minut.Następnie dodaj pomidory, wodę i zagotuj do wrzenia. Zmniejsz ogień i gotuj jeszcze 5 minut. Mieszaj od czasu do czasu.
Następnie do sosu dodaj musztardę, ocet, paprykę wędzoną, paprykę słodką, kolendrę, brązowy cukier, miód i melasę. Pogrzej do wrzenia (na małym ogniu - uważaj bo sos lubi pryskać) i gotuj 10 minut. mieszaj od czasu do czasu aby sos się nie przypalił. W tym czasie sos zgęstnieje. Wyłącz go i odstaw, aż ostygnie. Zmiksuj go. Konsystencja ma być jak puree. Spróbuj sosu i jeśli trzeba dopraw sola i pieprzem.




500 g polędwicy cygańskiej
szklanka sosu bbq ( z przepisu powyżej)

Polędwicę umyj i osusz. Usuń wszelkie błony. Wołowinę pokrój na 5-6 plastrów. Każdy plaster wysmaruj sosem bbq i ułóż w wolnowarze. Nastaw na pozycję 2 (high cook) i 5 godzin gotowania.
Po tym czasie mięso przełóż na blachę wyłożonym papierem do pieczenia. Piekarnik ustaw na fukcję grilla i 200 stopni. Blachę z mięsem włóż do nagrzanego piekarnika na 10 minut. Po 5 minutach przełóż na drugą stronę.

Pieczywo posmaruj sosem bbq, który Ci pozostał z gotowania. Na sosie ułóz mix sałat. Mięso pokrój na plasterki i ułóż na kanapce, dopełnij pomidorkami pokrojonymi na pół.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/kanapka-z-woowina-bbq.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/kanapka-z-woowina-bbq.html


poniedziałek, 4 maja 2020

Klopsiki po azjatycku

Klopsiki to popularne danie w każdym zakątku świata. Przyrządzane z aromatycznymi przyprawami, przede wszystkim duszone w sosie. Podawane z makaronem, ziemniakami, kopytkami czy ryżem. Stanowią smaczny i pożywny posiłek w ciągu dnia.
Moje klopsiki po azjatycku są aromatyczne i łatwe w przygotowaniu. Marynowanie mięsa trwa minimum 12 godzin. Samo duszenie trwa około 30 minut.

500 g łopatki wieprzowej
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżka miodu
1 łyżka srirachy
1 łyżka octu ryżowego
70 ml lodowatej wody
1 op. sosu Szechuan Tomato Blue Dragon
200 ml wody
ryż jaśminowy
szczypiorek


Mięso umyj i osusz. Pokrój na paski i zmiel w maszynce na średnich oczkach. Sos sojowy wymieszaj z rybny, octem ryżowym, srirachą i miodem. W misce wymieszaj dokładnie składniki marynaty z mięsem. Ugniataj razem przez 3 minuty po czym dodaj wodę i znów zagniataj mięso aby wszystko dobrze się połączyło. Miskę owiń folia spożywczą i wstaw do lodówki na 12 do 24 godzin.

Po tym czasie formuj klopsiki wielkości 3,5- 4 cm. Na głębokiej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju kokosowego i wkładaj klopsiki. Obsmaż klopsiki na rumiano, niech ładnie zbrązowieją z każdej strony. Następnie dodaj wodę i opakowanie sosu Blue Dragon. Wymieszaj i duś klopsiki 15 minut na wolnym ogniu. Sos się nieco zredukuje. Polej wodą jeśli trzeba.
W tym samym czasie ugotuj ryż według wskazówek producenta.

Klopsiki podawaj z ryżem, sezamem i grubo pokrojonym szczypiorkiem.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/klopsiki-po-azjatycku.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/klopsiki-po-azjatycku.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/05/klopsiki-po-azjatycku.html

piątek, 1 maja 2020

Sałatka Cezar

Ta sałatka to najbardziej popularna sałatka na świecie. Tak jak większość popularnych dań ma swoich zwolenników i przeciwników, a także wiele wersji.
Oryginalna receptura to sałata rzymska, parmezan i grzanki. Nie można zapominać o pysznym sosie na bazie żółtek. Sałatkę tą wymyślił Włoski kucharz Caesar Cardini, mający swoją restaurację w Meksyku. Nie mając wielu składników musiał na prędce zrobić jakieś danie i tak powstała ta sałatka. Można przypuszczać, że już w 1924 r idea zerowaste była rozpowszechniana.
Jednak najbardziej znana wersja to sałata rzymska, kurczak, grzanki, parmezan i sos. Pyszny gęsty sos aioli.

W mojej wersji tej sałatki obok kurczaka, sałaty rzymskiej, grzanek i aioli, wykorzystałam także fileciki anchoisa.
Ta sałatka to smaczna alternatywa na obiad lub kolację.

1 filet z kurczaka kukurydzianego
1 łyżka listków świeżego tymianku
2 żółtka
5 łyżek oliwy
7 łyżek oleju rzepakowego
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka musztardy ostrej
sól morska
2 fileciki anchoisa
kilka liści sałaty rzymskiej
bagietka na grzanki

Filet kurczaka umyj i wytrzyj ręcznikiem papierowym. Odkrój polędwiczkę,a resztę fileta przekrój na trzy części na ukos. Włóż do miski kurczaka, dodaj 2 łyżki oleju rzepakowego, tymianek oraz sól.
Na patelni usmaż na rumiano kurczaka z obu stron.
W czasie smażenia kurczaka przygotuj sos aioli. Do miseczki dodaj żółtka, przetarty przez praskę czosnek i musztardę. Wymieszaj wszystko za pomocą rózgi aby składniki się połączyły. Następnie w trzech krokach wlej oliwę cały czas mieszając. Sos będzie robił się coraz bardziej gęsty. Tak samo postąp z olejem rzepakowym. Mieszaj aż składniki sie połączą, a sos będzie gęsty.
Można go trochę rozcieńczyć dodając maksymalnie 40 ml zimnej wody przegotowanej i ponownie mieszając do połączenia się składników.
Z bagietki zrób grzanki. Fajnym efektem jest jej krojenie na ukos.
Sałatę umyj i osusz. Fileciki anchoisa posiekaj.

Przygotuj miskę lub talerz w którym będziesz podawać sałatkę. Ułóż na nim sałatę, polej wstępnie sosem. Następnie ułóż kurczaka, dodaj anchoisa i znów polej sosem.
Podawaj z wcześniej zrobionymi grzankami.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/04/saatka-cezar.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/04/saatka-cezar.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/04/saatka-cezar.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/04/saatka-cezar.html