poniedziałek, 2 listopada 2020

Pierogi szwedzkie, czyli korvy

 Pierogi każdy zna i chyba nie ma takiej osoby, która by ich nie lubiła. Jest tak wiele rodzajów pierogów, że każdy kraj ma swoje. Zwykle są one gotowane, czasem duszone (azjatyckie) i pieczone. Kształtem zwykle przypominają te polskie, czyli składane na pół. 

Są jednak też pierogi o innych kształtach m.in. chinkali, gyoza, dim sum, samosy, ravioli czy owe szwedzkie korvy.

Te ostatnie, bo nich dziś mowa szwedzkie pierogi maja kształt długiej pałki. Ciasto jest i kruche i drożdżowe. Osobiście daję mu nieco wyrosnąć, dzięki czemu jest bardziej miękkie. Masło natomiast nadaje mu kruchości, o czym należy pamiętać aby w zachwycie nasz pieróg nie złamał się na pół (a lubi zaskoczyć.

Ciasto na 6 pierogów 

470 g maki pszennej chlebowej typ 750
6 g suchych drożdży
80 ml ciepłej wody
130 g masła
60 g żółtka
2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki soli
 
2 żółtka + 2 łyżki mleka do posmarowania pierogów 

Z połowy wody, 20 g mąki, cukru i drożdży zrób zaczyn. Wszystko dokładnie wymieszaj i poczekaj 15 minut aż podwoi swoją objętość. 

Masło rozpuść i ostudź.
Do misy robota włóż pozostałe składniki, oprócz masła. Dodaj podwojony zaczyn i zacznij wyrabiaj ciasto na najniższych obrotach. Na koniec dodaj płynne masło i mieszaj aż wszystkie składniki się połączą, a ciasto będzie odchodzić od ścianek misy. Wyłącz robota, misę przykryj czysta bawełnianą ściereczką i odstaw na godzinę w ciepłe miejsce.
W tym czasie przygotuj farsz.

Farsz:

500 g białych pieczarek
1 cebula
3 łyżki oleju rzepakowego
sól
pieprz czarny

Pieczarki oczyść i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Cebulę pokrój w drobna kostkę.
Patelnię rozgrzej, wlej olej i dodaj cebulę. Zeszklij ją na małym gazie, po czym dodaj pieczarki. Wstępnie dopraw solą, dzięki czemu pieczarki puszczą wodę. A właśnie wody trzeba się pozbyć. Smaż pieczarki tak długo aż cała woda wyparuje, dopraw ostatecznie pieprzem i jeśli trzeba dodaj sól. Wymieszaj i odstaw, aż farsz ostygnie.

Stolnicę oprósz mąką i rozwałkuj ciasto w prostokąt na 5 mm grubości. Podziel na 6 części, czyli sześć pasków ciasta. Na każdej z nich wzdłuż ułóż farsz na środku paska. Dwa krótsze końce zawiń do środka, jeden dłuższy brzeg posmaruj wodą. Zawijaj pieroga nieposmarowanym brzegiem do środka, dzięki czemu posmarowana część scali pieroga i się on nie rozklei. Zrób tak z każdym pierogiem.

Piekarnik nastaw na 160o góra dół z termoobiegiem.
Na blasze ułóż papier do pieczenia i przełóż delikatnie pierogi, zostawiając odstępy. Każdego posmaruj wymieszanym żółtkiem z mlekiem i posyp czarnuszką. Piecz około 20 minut aż pierogi się zezłocą. 
 
Podawaj lekko ciepłe, ale można je jeść także na zimno.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/11/pierogi-szwedzkie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/11/pierogi-szwedzkie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/11/pierogi-szwedzkie.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/11/pierogi-szwedzkie.html


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz