Pierogi to Nasze Polskie dobro. Podawane na niemożliwie wiele sposobów, z różnymi farszami. Smażone, gotowane, duszone czy gotowane na parze. Z okrasą, ze śmietaną, na słodko czy wytrawnie.
Jest tak wiele możliwości, wszystko zależy od składników.
O pierogi ruskie trwa spór od lat między Rosja, a Ukrainą. Pochodzenie potrawy nie do końca zostało dokładnie wyjaśnione. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że pochodzą one z kuchni Ukraińskiej (zwane warenikami), a potem trafiły do kuchni Rosyjskiej. Współcześnie występują w obu kuchniach. Podobne potrawy można spotkać w innych kuchniach świata np. włoskiej-ravioli, chińskiej- jiaozi czy tureckiej.
Moje pierogi ruskie gotujemy w rodzinie od lat, przepis nie był nigdy zmieniany. Trzymamy się tradycji, to nic złego.
W pierogach ruskich powinny dominować ziemniaki, a dodatkiem jest ser biały twarogowy. Do tego cebulka i przyprawy.
Podajemy z okrasą z cebulki lub skwarkami. Czasem też podajemy posmażone, z chrupiąca skórką.
1,5 kg ziemniaków
500 g białego sera półtłustego
300 g białej cebuli
sól
pieprz
1 łyżka cukru
5 łyżek oleju rzepakowego
Ziemniaki dokładnie umyj. Ugotuj do miękkości. Możesz to zrobić w mundurkach, ale także obrać ziemniaki przed ugotowaniem.
Po ugotowaniu ziemniaki ostudź. Ziemniaki wraz z serem zmiel w maszynce na średnich oczkach.
Cebule obierz i drobno pokrój w kosteczkę. Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę, cukier i łyżkę soli. Wszystko razem wymieszaj i smaż, aż cebulka zrobi się lekko rumiana. Mieszaj od czasu do czasu.
Usmażoną cebulkę ostudź i dodaj do zmielonych ziemniaków i sera. Wstępnie dopraw dodając sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszaj. Dopraw ponownie jeśli trzeba.
500 g mąki pszennej typ 450
2 łyżeczki soli
300-350 ml ciepłej wody
Z powyższych składników zagnieć ciasto. Możesz to zrobić ręcznie lub w robocie. Wodę dodawaj stopniowo. Ciasto nie powinno się kleić do rąk. Gotowe ciasto przykryj ściereczką i pozwól mu odpocząć przez 15 minut.
W tym czasie z farszu do pierogów przygotuj sobie kulki o wadze 33-35 g każda. Ta forma jest łatwiejsza i szybsza w lepieniu pierogów. Spróbuj, a przekonasz się, że nie wrócisz do nakładania farszu łyżką.
Na stolnicy rozwałkuj ciasto lekko podsypując mąką. Z rozwałkowanego ciasta wykrawaj krążki 6 cm*. Na każdy układaj kulkę farszu i zlepiaj brzegi. Możesz też zrobić falbankę lub pomóc sobie widelcem i zrobić ząbki.
Przygotowane pierożki układaj na tacy podsypanej lekko mąką. Przykryj czystą ściereczką i lep dalej pierogi aż skończysz cały farsz.
Kiedy ulepisz wszystkie pierogi nastaw wodę w garnku i ją posól. Na wrząca wodę wkładaj pierogi, łopatką silikonową lub drewnianą zamieszaj delikatnie aby się nie zlepiły i nie przywarły do dna. Rób tak od czasu do czasu. Gotuj 2 minuty od wypłynięcia pierogów na wierch.
Po ugotowaniu przełóż pierogi do zimnej wody, aby zatrzymać proces gotowania i je ostudzić. Trzymaj je 2-3 min. Po czym przełóż na durszlak, a później na tacę. Kiedy wyschną z jednej strony, przełóż na drugą.
Tak przygotowane pierogi można mrozić.
* Wykrojone krążki jak i ciasto przykrywaj czystą ściereczką, aby ciasto nie wyschło. W ten sposób nie potrzebujesz zwilżać brzegu krążka wodą, aby zlepić pieroga.
Ciasto powinno mieć grubość 4 mm, lekko się naciąga przy lepieniu pierogów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz