poniedziałek, 24 listopada 2014

Pigwa nadziewana mięsem z owocami granatu i kolendrą

Są takie książki, które w ogóle nie wymagają polecania. Kiedy ją zobaczysz wiesz, że jest po prostu genialna. Od razu zabierasz się do pracy z jej udziałem. I tak było kiedy zobaczyłam "Jerozolimę", przepięknie wydana, opisy i receptury idealnie napisane. Zdjęcia pięknie zrobione, mimo że papier matowy wyglądają wspaniale. Wstęp książki stanowi opis kuchni i kultury Jerozolimy, każdy zaczynający się dział w książce jest opisany i posiada ilustracje.  Książka została napisana przez dwóch przyjaciół Yotam Ottolenghi i Sami'ego Tamimi, dla których jest ona jakby powrotem w przeszłość. Bo w Jerozolimie nie było ich 20 lat. Znajdziecie w niej nieco nostalgii i ciekawych opowiastek. Jest warta wydania tych kilkudziesięciu złotych.


Każdy dział zaczyna się od tej cudownej granatowo-złotej grafiki.

A na kolejnych stronach, opisy, ilustracje, ciekawostki:






Przepisem, którym chcę się dzisiaj z Wami podzielić jest pyszna nadziewana pigwa. Słodko-kwaśny owoc dzięki kolendrze nabiera niezwykłego aromatu. W oryginale było mięso jagnięce, jednak nieco zmodyfikowałam recepturę i dodałam mięso mieszane.

3 pigwy
25 dag wołowiny
20 dag wieprzowiny
ząbek czosnku (zmiażdżony)
1 chilli suszone
20 g posiekanej kolendry ( 2 łyżki zostawić do przybrania)
40 g bułki tartej
korzeń imbiru wielkości kciuka, posiekany
2 średnie posiekane cebule
1 jajo
sok z 1 cytryny (1 łyżkę zostawiamy)
3 łyżki oliwy
4 strączki kardamonu
4 łyżki soku z granata
500 ml bulionu drobiowego
2 łyżeczki cukru
sól, pieprz
pestki z połowy granatu do przybrania

Mięso mielimy i mieszamy wraz z czosnkiem, chilli, bułka tartą, imbirem, połową cebuli, jajem, 3/4 łyżeczką soli, pieprzem i kolendrą. Dobrze wymieszać rękami i odstawić.
Przygotowujemy miskę z zimną woda i sokiem z cytryny, do której będziemy wkładac obrane pigwy aby nieściemniały.
Pigwy należy obrać, usunąć gniazda nasienne i za pomocą kulkownicy do melona lub łyżeczki wydrążyć tak aby powstały miseczki do nadziewania (grubości około 1,5 cm). Miąższ zachowujemy i siekamy.
Pigwy wyławiamy z wody i nadziewamy mięsną masą, dociskając do dna.
W dużej patelni rozgrzewamy oliwę i dodajemy kolejno miąższ pigwy, cebulę i strączki kardamonu. Należy smażyć około 10-12 minut, po czym dodajemy sok z granatów, 1 łyżkę soku z cytryny, cukier, bulion, ciut soli i pieprzu. Pigwy wkładamy nadzieniem do góry, przykrywamy i dusimy na małym ogniu 30-40 minut, Po ty czasie pigwy powinny byc miękkie, a sos zredukowany.
Podajemy ciepłe, posypane kolendrą i pestkami granatu.



3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy przepis. Też niedawno zaintrygowała mnie ta książka i przymierzam się do zakupu. A proszę napisać, jak dużo jest w niej przepisów - tzn. czy więcej historyjek i ciekawostek, czy to typowo kulinarna publikacja?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest bardzo dużo przepisów, opowiastki i ciekawostki znajdują się przy początku rozdziałów jak i przy przepisach jako wstęp do nich. Jest jeszcze jedna książka tych dwóch autorów, bo to ich druga publikacja./ Jednak nie mogę namierzyć poprzedniej.

      Usuń
    2. Dziękuję za info, muszę więc dodać do "listy zakupów" :)

      Usuń