wtorek, 29 grudnia 2020

Tort piernikowy

 Ten tort jest chyba najbardziej wymagającym tortem w mojej karierze torciary. Samo składanie to zabawa, która wymaga trochę skupienia i precyzyjności. 

Na przygotowanie tortu warto zarezerwować dwa dni. Dodatki trzeba przygotować dzień wcześniej. Mowa tu oczywiście o piernikach, które potrzebują czasu aby lukier dobrze zastygł. Więc zacznijmy od przepisów na dodatki. 

Pierniczki do dekoracji

Pierniczki domki można wykonać na dwa sposoby. Jeśli masz gotowa formę możesz wykonać kamienniczki, przepis znajdziesz tutaj. Drugim sposobem, który ja wybrałam to wykonanie domków od podstaw.

Przygotuj ciasto na pierniczki, recepturę znajdziesz pod tym linkiem. Nie ma sensu zamieszczać go kolejny raz. To sprawdzony przepis, z którego korzystam co roku. 

Kiedy masz przygotowane i dobrze wyrobione ciasto rozwałkuj je cienko, na ok 5mm. Teraz za pomocą linijki odmierz wysokość i szerokość domków. Moje domki miały szerokość 5-7 cm, a wysokość 13-16 cm. Najlepiej ja domki będą różne, wtedy tort będzie się lepiej prezentował. 

Przygotowane domki wypiekaj około 9-12 minut w 170o. Po upieczeniu odstaw do całkowitego wystudzenia. Po ostudzeniu pierniczki udekoruj lukrem królewskim. Przepis na niego znajdziesz przy przepisie na pierniczki.

Żurawina do dekoracji

50 g świeżej żurawiny
100 g cukru
50 ml wody
 
Z wody i cukru zrób syrop. 
Przygotuj blachę wyłożoną papierem do pieczenia, a na niego wysyp cukier biały. Kiedy zacznie gęstnieć zdejmij z ognia, włóż żurawinę, zamieszaj i szybko wyłóż na blachę z cukrem. Poruszaj blacha tak aby żurawina się pokryła cukrem.
Odstaw aby owoce przestygły.

Biszkopt piernikowy

5 jajek roz. XL
160 g maki pszennej tortowej
160 g cukru białego drobnego
1 łyżka przyprawy piernikowej (ok. 20 g)
1 czubata łyżka kakao

Piekarnik nastaw na 160o góra-dół.
Białka i żółtka razem umieść w misie miksera, dodaj cukier i miksuj do uzyskania puszystej masy. Resztę sypki składników przesiej przez sito, dodaj do ubitej masy i za pomocą silikonowej szpatułki dokładnie wymieszaj. Nie spiesz się, rób to powoli.
 Potrzebujemy dwóch biszkoptów, więc za pomocą rantów do pieczenia ustaw ich szerokość. U . mnie to 20 i 16 cm. Do każdego rantu dopasuj dno z papieru do pieczenia. Najłatwiej zrobisz jak odrysujesz koło i wytniesz. Każdy z rantów owiń folią aluminiową na spodzie tak aby brzegi zachodziły na rant (zabezpieczysz w tej sposób rant, dzięki temu masa biszkoptowa nie będzie się wylewać). Do środka rantu włóż wycięty okrąg z papieru do pieczenia. Na tak przygotowane ranty wklej masę biszkoptową. Po połowie przygotowanej masy do każdego. 
Piecz około 20 minut do suchego patyczka. Po tym, czasie uchyl drzwiczki i poczekaj az biszkopty całkowicie ostygną.

W tym czasie przygotuj masy do przekładania tortu:

Masa czekoladowa

200 g śmietanki 36%
100 g czekolady gorzkiej Callebaut 70,5%
2 łyżki cukru pudru

Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dobrze schłodzoną śmietankę ubij na sztywno, dodaj cukier puder i jeszcze ubijaj przez minutę. Wyłącz mikser lub robota. Dodawaj czekoladę w dwóch partiach. Po każdym dodaniu wymieszaj za pomocą rózgi, dokładnie i energicznie. Tak przygotowaną masę przełóż do rękawa cukierniczego i włóż do lodówki aby się schłodziła.

Masa mascarpone z białą czekoladą

250 g mascarpone
200 g śmietanki 36%
100 g białej czekolady Callebaut
2 czubate łyżki cukru pudru

Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Dobrze schłodzoną śmietankę ubij, kiedy będzie już prawie sztywna dodawaj partiami mascarpone. Razem dobrze się ubiją. Na koniec dodaj czekoladę na dwa razy i wymieszaj ręcznie za pomocą rózgi. Przełóż masę do rękawa cukierniczego i włóż do lodówki do schłodzenia.

Żelka jabłkowa

3 jabłka 
3 łyżki cukru
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka soku z cytryny
20 g  żelatyny 270 bloom
 
Jabłka umyj, obierz i pokrój w większą kostkę. Włóż do rondelka, dodaj cynamon, cukier i sok z cytryny. Smaż aż jabłka nieco się rozpadną, ok. 20 minut.
Żelatynę namocz w zimnej wodzie (wody tyle aby przykryło żelatynę). Tuż przed końcem smażenia jabłek, żelatynę rozpuść w mikrofali i dodaj do jabłek. Dobrze wymieszaj i ostudź. Kiedy jabłka będą schłodzone przełóż do okrągłej formy nieco mniejszej niż mniejszy biszkopt, który wcześniej został upieczony. Odstaw do lodówki aby żelka porządnie zastygła.

Składanie tortu:

Ostrożnie wyjmij biszkopty z rantów. Oba biszkopty przekrój na pół. Z każdego biszkoptu mają być dwa blaty ciasta. Jeśli biszkopt ma górkę, odkrój ją.
Najlepiej tort składać w rancie, więc ustaw oba ranty na stabilnym podłożu, może to być talerz - musi być jednak płaski aby rant idealnie do niego przylegał. 
Każdy rant ustaw tak aby biszkopt był w nim unieruchomiony. 
Do większego biszkoptu wyciśnij masę czekoladową. Masy powinno być tyle ile biszkoptu, około 15-20 mm. Wyrównaj masę za pomocą szpatuli lub łyżki. Teraz weź drugi blat biszkoptu i połóż na masę, lekko dociskając. Postaraj się go wyrównać.

Mniejszy biszkopt przełóż masą mascarpone z biała czekoladą. Z tym że jej użyj dwa razy mniej. Najpierw nałóż cienka warstwę na biszkopt, teraz na masę wyłóż żelkę jabłkową. Po czym znów nałóż cienka warstwę masy. Jeśli żelka jest mniejsza niż biszkopt, dziury na około załataj masą. Na tak wyłożone nadzienie połóż drugi blat biszkoptu. Dociśnij starając się wyrównać biszkopt.  
Oba ranty z przygotowanymi piętrami tortu zabezpiecz folią spożywczą i włóż do lodówki na całą noc aby dobrze się schłodziło i tort opadł.
Nie wykorzystane masy odłóż do lodówki przydadzą dię do dekoracji tortu.
 

Na drugi dzień piętra tortu ostrożnie wyjmij z rantów. Pomóż sobie nożem odkrawając tort na około.
Przygotuj sobie paterę do tortu lub podkład i talerz na którym go podasz. 
Dolne większe piętro ułóż na paterze/podkładzie/talerzu. Aby ułożyć drugie piętro i tort był stabilny potrzebujesz wsporników. Dotnij je na wysokość dolnego piętra, najlepiej trzy kawałki. I umieść je w dolnym piętrze, w rozstawie trójkąta tak aby były pod mniejszym piętrem. Kiedy masz to gotowe połóż mniejsze piętro tortu na dolnym. Górę tortu posmaruj masą mascarpone. 
Tort udekoruj wcześniej przygotowanymi pierniczkami. Każdy pierniczek posmaruj masą i dociśnij do ścianek tortu. Obklej nimi cały tort, staraj się dobierać różnej wielkości pierniczki, tort będzie bardziej atrakcyjny. 
Górę tortu udekoruj wcześniej przygotowaną żurawiną, borówkami, kuleczkami w czekoladzie i rozmarynem. Schłódź ponownie w lodówce przez minimum 4 godziny. Po tym czasie można podawać.

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/12/tort-piernikowy.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/12/tort-piernikowy.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2020/12/tort-piernikowy.html



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz