środa, 14 lipca 2021

Domowe napoje chłodzące

Nie od dziś wiadomo, że w upały trzeba się nawadniać. Organizm pozbywa się wody kiedy się pocimy, a najczęściej dzieje się to kiedy jest gorąco. To właśnie jest ten czas kiedy potrzebujemy jej najwięcej. Jej picie możemy sobie urozmaicić na różne sposoby. Bo picie wody nie musi być nudne!

Ja wybieram wodę z kranu, w Krakowie mamy bardzo dobrą! Jakiś czas temu nawet Wodociągi Kraków zrobiły akcję picia "kranowianki", zostały rozdane dzbanki i bidony. Na stronie i FB można się dowiedzieć z jakiego ujęcia masz wodę w kranie, a także o aktualne awariach czy wyzwaniach.

Kiedy już masz bazę, czyli wodę do zrobienia pysznego chłodzącego napoju czas zabrać się do roboty.


Zielona sencha z mięta i wodą różaną

1 czubata łyżka zielonej herbaty sencha
1 czubata łyżka suszonej mięty
3 łyżki wody różanej
1200 ml wody
do dekoracji: płatki róży damasceńskiej, listki mięty 

W jednej szklance zalej 250 ml gorącej wody zieloną senchę, a w drugiej 200 ml suszoną miętę. Zostaw do naciągnięcia i ostygnięcia, po czym odcedź.
Do dzbanka przelej odcedzoną senchę i połowę naparu z mięty, dodaj wodę różaną i uzupełnij pozostałą wodą. Można schłodzić przed wypiciem. Dodanie płatków róży i listków mięty wzbogaci smak napoju.

Hibiskus z miętą, miodem i cytryną

1 czubata łyżka kwiatów hibiskusa
100 ml naparu z mięty (zobacz wyżej)
sok z połowy cytryny
3 łyżki miodu
1000 ml wody

Suszone kwiaty hibiskusa zalej 250 ml gorącej wody, pozwól im naciągnąć. Kolor będzie się zmieniał od niebieskiego po intensywnie bordowy.
W dzbanku wymieszaj pozostałą wodę z naparem mięty, miodem i sokiem z cytryny. Po czym dodaj ostudzony i przecedzony napar z kwiatów hibiskusa. 
Pij schłodzony, z plasterkami cytryny.

Woda z ogórkiem i cytrusami

250 ml schłodzonej wody
1/8 ogórka
2 plasterki cytryny
2 plasterki limonki
 
Ogórka umyj i pokrój w plasterki lub za pomocą obieraczki wytnij pionowe długie plastry. Do wysokiej szklanki włóż plasterki cytrusów oraz ogórka, uzupełnij listkami mięty i zalej wodą.
Ten napój jest idealny na gorące dni, orzeźwia i wspomaga odchudzanie, a to za sprawa ogórka!

Lekko owocowy napój z klitorii 

1 czubata łyżka suszonych kwiatów klitorii ternateńskiej
sok z cytryny
plasterki cytrusów
500 ml wody

Gorąca wodą (200 ml) zalej suszoną klitorie i daj jej czas naciągnąć. Im dłużej tym bardziej intensywna będzie barwa. To doskonała baza do dalszych kroków i tworzenia napojów chłodzących. Niżej zdradzam Wam trik jak można zmienić jej kolor.
Tak zaparzony kwiatowy susz, rozcieńcz wodą, dodaj plasterki cytryny, 1 łyżkę naparu z hibiskusa. Napój pij dobrze schłodzony, można podać z kostkami lodu.

Ten napój porywa barwą, w smaku jest lekko owocowy. Tutaj można poszaleć, dodać kostki lodu z sokiem cytryny lub innego cytrusa i dzięki temu kolor napoju się zmieni. Po zaparzeniu klitoria jest granatowa!

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2021/07/domowe-napoje-chodzace.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2021/07/domowe-napoje-chodzace.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2021/07/domowe-napoje-chodzace.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2021/07/domowe-napoje-chodzace.html

https://swiat-na-widelcu.blogspot.com/2021/07/domowe-napoje-chodzace.htmlBrak komentarzy:

Prześlij komentarz